Renklerle oynamaya hazır olun! Pantone, 2023 yılının ilkbahar yaz sezonunda öne çıkan renkleri açıkladı!
Pantone Renk Enstitüsü, bu sene podyumlara ve sokaklara hükmedecek renkleri açıkladı. Göz alıcı parlak renklerden rahatlatıcı pastellere, iki ucu bambaşka olan bu renk paleti son birkaç senedir içinde bulunduğumuz sürecin ve girdiğimiz yeni çağın bir yansıması olarak kabul edildi. Pandemi sonrası değişen dünyayla birlikte ortaya çıkan yeni özgürlük kavramlarımız, yeni arayışlarımız ve heyecanlarımıza eşlik eden yepyeni bir yaşama sevincine birer ayna tutan bu renkler için Pantone Renk Enstitüsü “Şansımızı denemeye ve bu yeni özgürlük duygusunun tadını çıkarmaya başladığımızda içimizde beliren yaşam sevincini temsil eden hem parlak hem sakinleştirici tonlar mevcut. Zıt renk tonları ise, kendimizi yeni ve heyecan verici şekillerde ifade etme ihtiyacını sembolize ediyor” açıklamasını yaptı.
Sadece bakarken bile içimizi kıpır kıpır etmeye yeten parlak pembeler, maviler, kırmızılar ve yeşillerin enerjisi yeniden doğuşun verdiği o heyecanın temsilcisi niteliğindeyken; pastel mavi ve yeşillerle birlikte toprak tonları da ihtiyaç duyduğumuz durağanlığa, sakinliğe, dinliğe ve huzura ayna tutuyor.
İlhamını tamamen insandan alan bu renkleriyse Pantone Renk Enstitüsü İcra Direktörü Leatrice Eiseman, “2023 İlkbahar/Yaz renkleri, girdiğimiz yeni çağı yansıtacak şekilde seçildi. Gerçeklerden kaçışı gerçekçilik, erdemlilik ve neşeyle birleştirerek mod ve renkler arasındaki ekstrem zıtlıkları keşfe çıkıyoruz. Bu sezonun renk hikâyesinde kullanışlılık ve basitlikle birlikte hem mod yükseltici hem de hayatın olmazsa olmazı olan ‘oyun’ hissiyatı var” şeklinde tanımlıyor.
Pancar Moru (Pantone 18-2143 Beetroot Purple); Özellikle Versace ve Valentino’nun 2022 koleksiyonlarıyla birlikte hayatımıza giren fuşya pembesi, bu sezon da podyumların en hakim renklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. LaQuan Smith’in cut-out tasarımlarından elbiselerine, Harris Reed’in daha tiyatral yorumu ve devasa şapkasına kadar güçlü tasarımların cesur rengi olan gösterişli pembe, baharın enerjisine de en çok yakışan renklerden biri.
Koyu Kırmızı (Pantone 18-1664 Fiery Red); Kırmızının her tonu dikkat çekmeye yetse de Pantone’un tanımıyla ‘enerjik bir yoğunluğa’ sahip olan koyu kırmızı, bildiğimiz kırmızılardan daha iddialı. Daha zengin, soğuk bir alt tona sahip olan bu ton iddialı olduğu kadar zarif de görünüyor. Acne Studios’un üç boyutlu tasarımından Ferragamo’nun gün batımı siluetine kadar uzanan iddialı duruşuyla podyumların olmazsa olmaz rengi diyebiliriz.

Turunçgil Renkleri (Pantone 15-1335 Tangelo); Bu sezonun en dikkat çekici renklerinden biri olan turuncu, alıştığımız turuncu tonunun yanı sıra daha kırmızı bir alt tonla parlıyor. Bottega Veneta’nın fırfırlı elbisesi ve LaQuan Smith’in transparan elbisesi gibi genelde iddiali silüetlerle podyumda gördüğümüz bu renk, özgürlük ve kendini yeniden bulma tutkusundan bolca bahsettiğimiz bu döneme mükemmel bir uyum sağlıyor.

Şeftali Tonları (Pantone 15-1530 Peach Pink); Pembe ve turuncunun mükemmel birleşiminden ortaya çıkan bu ton, klasikleşen mercan rengine daha modern ve taze bir alternatif getiriyor. Pantone’un ‘besleyici’ olarak tanımladığı bu sıcak şeftali tonu daha sakin bir enerji veriyor. Erdem’in romantik tasarımlarıyla özdeşleşen şeftali renkleri, Ula Johnson ve Isabel Marant’ın daha hareketli tasarımlarını ise yumuşatıyor.

İmparatorluk Sarısı (Pantone 14-0756 Empire Yellow); Işıl ışıl parlayan bu sarı, içimizdeki cesur tarafı ortaya çıkarmak için bizi zorlar nitelikte. Parlak ve neşeli tonuyla, ister Victoria Beckham, Jacquemus defilelerinde gördüğüz gibi kombinlerimizin temeli, ister ufak bir aksesuar olsun, göz alıcı enerjisinin öne çıkmaması imkansız.

Klasik Yeşil (Pantone 16-6340 Classic Green); Hem cesur hem de rahatlatıcı bir etkiye de sahip olan yeşil tonunu, Pantone, ‘sağlık verici niteliklerle dolu’ olarak tanımlıyor. Podyumlarda Chet Lo gibi en heyecanlı tasarımlara uyum sağlayan bu yeşil sezonun en göz alıcı renklerinden.

Sevgi Kuşları (Pantone 13-0443 Love Bird); Klasik yeşilin aksine daha canlı bir karaktere sahip olan bu egzotik yeşil, ilkbahar yaz döneminin enerjisini mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Dion Lee, Collina Strada gibi markaların daha eğlenceli tasarımlarıyla uyum sağlayan bu ton sadece bakarken bile içimizi kıpır kıpır etmeye yeterli!

Macchiato (Pantone 17-1221 Macchiato); Alışılagelmiş koyu kahverengi tonlarının aksine Macchiato, Pantone’un da tanımladığı gibi ‘ince bir köpük tabakasına sahip nefis bir kahverengi.’ Podyumlarda Hermés ya da Fendi gibi ceket ve palto formunda görsek de, Saint Laurent’in bu sezona damgasını vuran ‘hooded dress’lerinin vazgeçilmez rengi olan bu kahve tonu hem feminen hem de ikonik bir duruş sergiliyor.

Gri Lila (Pantone 13-3804 Gray Lilac); Pantone’un ‘rüya gibi’ diyerek tanıttığı, tam anlamıyla ismini taşıyan bu yeni gri tonu lila esintileriyle buluşarak alışılmışın dışında bir aura yaratıyor. Daha çok ‘back-to-office’ tarzıyla podyumda gördüğümüz bu renk; Loewe ve Miu Miu’yla daha gündelik bir yorum da kazanıyor.

Vanilyalı Krema (Pantone 12-1009 Vanilla Cream); Daha çok feminen tasarımlarda gördüğümüz bu krem tonu, Chanel’in ikonik tüvit takımlarından, Nensi Dojaka’nın cesur ama bir o kadar da asil transparan elbisesine kadar tüm silüetleri kendine has enerjisiyle yumuşaklaştırıyor.